پیسارو

پیسارو  Pissarro  

 چهره خود نقاش

پیسارو Pissarro ، کامی پیسارو نقاش فرانسوی ( 1830- 1903) از شخصیتهای برجسته و راهبر در جنبش امپرسیونیسم به شمار می آید .

او در پاریس و در بیست و پنج سالگی به طور جدی وارد جدی وارد نقاشی شد. زیر نظر کرو ، و نیز در آکادمی سوییس هنر آموزی کرد. مانه ، مونه و سزان را در همین زمان شناخت. طبق توصیه کرو به نقاشی در فضای باز پرداخت. آثار اولیه اش با رنگسایه های ملایم و ترکیب بندی ساده ، مورد توجه منتقدان واقع شدند.  در جریان جنگ پروس و فرانسه بسیاری از آثارش را از دست داد. یکسالی را زیر نظر مونه در انگلستان گزرانید (1780-1871)، و به مطالعه آثار ترنر ، کانستبل و نقاشان هلندی پرداخت. پس از بازگشت به فرانسه در تشکُل نقاشانی که بعداً امپرسیونیت نام گرفتند، نقشی موثر ایفا کرد. بعداً نیز آثارش را در هشت نمایشگاه امپرسیونیست ها به نمایش گذاشت (1874-1886) از پنتواز به ارانی تغییر مکان کرد (1884) ؛ ولی برای نقاشی از چشماندازهای شهری و ساحلی بارها به شهرهای لوهاور، روئن و پاریس سفر کرد. او به رغم تنگدستی هرگز در پی آن نبود که از سوی سالُن رسمی پذیرفته شود و بدین طریق امتیازی بدست آورد.

پیسارو که راهنمای هنرمندانی چون سزان و گوگن بود و بر آنها اثر گذاشت، خود نیز همواره آماده پذیرش دستاوردهای دیگران بود. چنانکه اسلوب نقطه گذاری سَُرا را چند سالی به عاریت گرفت (1886-1888)؛ و به پیروی از مُنه، نقاشی از مجموع واحد در اوقات و اوضاع مختلف را تجربه کرد. با این حال، هیچگاه خصوصیتهای کار خود را از دست نداد. شکل گیری سبک و اسلوب امپرسیونیسم تا حد زیادی مدیون تجربه های اوست. ولی نقاشیهایش از دو لحاظ با آثار امپرسیونیست های دیگر تفاوت دارند:

 -  منظره های او و به خصوص چشم اندازهای پنتواز (مثلاً : کنت دو ژاله 1867) با افق رفیع، فضای فراخ و انباشتگی رنگ از ترکیب بندی دقیق تری برخودارند (سزان که به تناوب در سالهای 1872-1877 در کنار پیسارو کار می کرد، تحت تاثیر همین آثار فرار گرفت).

-  نقاشهای او نه فقط محصول مشاهده دقیق موقعیتهای معین در طبیعت، بلکه نمایانگر کار و موقعیت آدمها هستند.

پیسارو که ستایشگر میّه و دُمیه بود انسانهای زحمتکش را شایسته احترام  می دانست. اعتقاد به سوسیالیم را می توان از محتوای بعضی از نامه هایش دریافت.    

/ 3 نظر / 88 بازدید
بهرام محمد پور

هر چی آرزوی خوبه مال تو. وبلاگ خوبی داری . اگه مایل به تبادل لینک باشی منو با نام برنامه نویسی دلفی لینک کن . خبر بده تا لینکت کنم

نوید

سلام. برای خوانندگانی که هنرمند نیستند ( مثل من ) خواندن چند زندگینامه از نقاش های خوب به تنهایی جذاب نیست. بهتر است به همراه هر زندگینامه حداقل سه اثر زیبای نقاش را هم قرار دهید. شاد باشید.

سین

بسیار عالی.از نقاشی های من هم دیدن کنیدwww.farshekhial.blogfa.com